Kronológia 2019

Alapok 2010 telén:
Totya 3 kéttálcás lemezkazán, 37kW. Gravitációs fűtés, 2"-os csövek, nagy felületű lemezradiátorok, keringetés nincs, puffer nincs, kazánvédő szelep nincs. kb. 10m hosszú 5téglás kémény bélés nélkül. 89m2 ház ugyanekkora pincével alatta, itt lent van a kazánház is és itt futnak a csövek. Falakban 5cm hungarocell, szigetelten beton koszorúk, padlás 5cm hungarocellel lefedve, sofa 2 rétegű ablakok, lábazat szigeteletlen beton, garázsajtó és kazánajtó vaslemez.

2011 januárban kezdődött az anyaggyűjtés, gyártások elindítása (Szomjas...)

2011.04.01 Első hozzászólás. Már adagolóval ment a kazán, leveles csiga, egycsigás, bolygató nincs a hordóban, vályús fej, hamuajtón van már betolva, PIC ütemadós szabályzó, DC ventilátor fordulat kézzel szabályozva PWM, nincs semmilyen hőfokra szabályozás, csak égett. Egy más célra készült PIC-es panel lett a próbák során felhasználva. Az üzemmód begyújtogatásos. Itt még nem merült fel a hőn tartás kérdése és a fej méretezése a lakás igényeihez. A STOP kezelése a nyelv jelének elmaradásával történt a beadagolás közben. Tűztartásos "félszakaszos" üzem. (Itt keveredés van a valódi szakaszos és a tűztartásos szakaszos üzem között, ami azóta se lett feloldva. Amit szakaszosnak neveztem, az az lett volna, amikor a tűztartás helyett a tűz teljesen el lett volna oltva (amit nem sikerült megoldani a gyakorlatban), majd automata gyújtással lett volna újra begyújtva, amikor szükséges (mint a gáz).)
Ezt írtam a beadagolás vezérlésével kapcsolatban: "A tervem az, hogy a füst hőmérsékletét is figyelem, valamint ha sikerül megfelelő CO érzékelőt találnom, akkor azt is. A szükséges teljesítmény ezek alapján fog szabályozódni."
Ekkor még nem tudtam, hogy elég a füst/tűztér hőfokát és pár fontos paramétert figyelni, de valamit tudat alatt sejthettem...
 

2011.04.04 Leszorító lapok miatt betömörödött a fpor. Nem lehet szűkítést csinálni. Bolygató ablaktörlővel, kudarc, elnyírta a műanyag csigát a hajtóműben.

2011.04.05 Sikerült venni egy hajtóműves motort a bolygatóhoz. 1:40-es, 250W-os motorral. Közben a vályús fej rossz égésképét igyekszem megoldani terelőkkel. Ekkor még az volt az elképzelésem, hogy a fejnek tombolva kell égnie, hatalmas teljesítményt vártam volna el. Előnytelen volt a levegő áramlási iránya, ami lehúzta a lángot a friss anyag felől, így nem égett rendesen. Ezen segített valamit a terelőlap.
 

2011.04.11 Bolygató boltosodik, csak egy merev pálca bolygat, ami nem ér teljesen ki a falig.

2011.04.14  (Kokoferi, Dzsudimano) Tárcsás bolygató, bevált! Titok a tárcsa, bármilyen elképzelhetetlen! A falig kiérő rugó tehermentesít, amikor tele a tartály. A rugó helyett lehet spirálrugót, vagy feszített, rugó ellenében elforduló fémkart is használni. Ez utóbbi jobb aprítékhoz.

2011.04.16 Időalapról áttérés nyelves vezérlésre. (A tiszta időalapú vezérlés nagy hátránya, hogy ha változik az anyag minősége, vagy a szükséges teljesítmény, akkor változtatni kell, amit csak felügyelettel, próbálkozással lehet.) Érzékelő HALL elem és mágnes. A nyelv sem probléma mentes, fűtő anyagtól függően más anyagból kellene, hogy készüljön (könnyű, nehéz) és más formákat kellene választani (teli (finom porok), átjárható keret (szotyihéj, pellet) stb.). A forró nyelv beleég, belesüpped az anyagba, ami ekkor megkerüli. Ettől függetlenül használható, de nem teljesen gondmentes. Ellenben, ha az anyaghoz sikerül kiválasztani a megfelelő kivitelt, pontosan szabályozható az adag mennyisége.

2011.05.05 Felmerül a visszaégés problémája a lángtartás üzemmódban. A nyelvvel is voltak érzékelési problémák a szotyihéjjal. A hamu összegyűlt a nyelv alatt és nem engedte be a tüzelőt.

2011.05.06 Módosítás a programon: A nyelv jele után további beadagolás történik, ami áttolja a nyelven az anyagot, így nem áll össze alatta a hamu, illetve át lesz tolva a nyelven, működik. (nyelves+kis időalap)
Közben a szívó oldali vákuum zsalu is bekerült, hogy a ventilátor visszaszabályozása után ne tudjon falsot szívni a kémény a járatokon, lapátokon keresztül a fejbe. Ezen az elvenműködik azóta is.

 

2011.05.09 Agyalás a nyelv elhagyására: CO érzékelés, lambda szonda probléma, hőfok kiértékelési probléma, stb. Egyelőre nincs megoldás...

2011.05.16 Vezérlő nyák kész. Program íródik, lassan...

2011.nyara: Elkészült az oldalsó hamuzóajtó a kazán aljának kivágásával és újra alakításával.
 

2011.10.16 Visszaégés detektálás hőmérővel a kazán ajtón kívül a csigacsőbe tett hőmérővel. (a visszaégés rendszeres volt. még a vályús fej ment).

2011.10.18 A fej túl nagy minimum teljesítménye és kialakítása (vályús) gondot okoz a tűztartásban. Visszaégési problémák tovább bonyolítják a helyzetet, mert a lekezelés beadagolást jelent, ami pocsékolás és túl sok meleg. A sűrű anyag kevésbé ég vissza, a szellős könnyen.

2011.11.02 Leállításos szakaszos üzemre való áttérés tervezése. Lángtartás helyett jó lett volna, ha teljesen elaludt volna a tűz úgy, hogy közben ne égjen vissza. A begyújtást és az eloltást kellett volna kitalálni, megoldani. A begyújtás hőlégfúvóval megoldható lett volna, de az eloltás nem volt lehetséges, mert a parázs mentesre lesöpört forró fejben (új patentíves fejjel lett próbálva) újra gyulladt a fűrészpor! Ez meg hiúsította az elképzelést. A szakaszos üzemnek van még egy hátránya, ami később derült ki. Minden lehűléskor lecsapódások és kátrányosodás keletkezett a kazánban. Tehát hiába lett volna jó a teljes lekapcsolás az anyag fogyasztásában, a járulékos problémák kizárták a mód használatát.

2011.11.07 (baltech ötlete): koaxiális csiga, ahol a két csiga egy tengelyen van, de külön tud forogni egymástól, mert a külső tengely cső, a belső pedig rúd, ami a csövön belül fordul el.
A megoldás ötletes, de sajnos nem működik, mert a visszaégést csak akkor tudná megakadályozni, ha tisztára tudná söpörni a fejhez eső csőszakaszt. Miután ez nem oldható meg, mert a csiga nem lehet passzentos, mert megszorul, ezért marad anyag a csőben mindig, ami éghet, ezért el lett vetve a megoldás.

2011.11.07 Vályús fejjel további kínlódás. Pár száz lyuk le dugózása (hőálló ragasztó), stb. (Itt még annak örültem, hogy ég, mint a pokol...)

2011.11.08 Kezd megfogalmazódni a tökéletes égés kontra kéményen kimegy a hő és a nem tökéletes égés, de bent marad a hő a kazánban módszer közötti választás fontossága. Kérdés: mindenáron törekedni kell a tökéletes égésre, ha eközben a fűtőrendszer képtelen kivenni a keletkező hőt? A válasz adott, nem!

2011.11.08 Volt egy ötlet, hogy egy jól elhelyezett hőmérővel a fejben lehetne követni az elégő anyag frontját, ami ha eléri a hőelemet, beadagolás jöhet. Ez nem lett kipróbálva. Valószínű sok probléma lett volna vele...

2011.11.09 Új égőfej terv készült. Négyzetes, emelős, peremes levegőellátással. Ez volt az első, ami hasonlít a későbbi patentíveshez a működési elvében.

 

 

 

 

2011.11.11 A fej terve azért készült, hogy zsalut lehessen elhelyezni a teljes leállásos szakaszos üzem eléréséhez, azaz a visszaégés megakadályozásához. Problémák: a zsalu működtetése, elakadás veszélye. Valóban elhatárolná a tűz terjedését a csigacsőbe? stb.

2011.11.12 Elvi problémák felmerülése: Mi történik a zsalun belül lévő anyaggal, amiből hamu lesz az állás alatt? Nincs jó megoldás, ezért a terv el lett vetve...

2011.11.13 Ekkor merült fel, hogy le kellene söpörni a fejről a parazsat egy karral, hogy a fejben ne égjen tovább a tűz. Itt még az volt a meggyőződés, hogy nincs jobb megoldás, mint a teljes leállásos szakaszos (a tűztartásos szakaszos más mód).

2011.11.14 A lesöpréses elv okán el lett vetve a kocka fej és a patentíves megoldás került előtérbe. A fej ovális végéről úgy tűnt, könnyű lesöpörni a parazsat.

2011.11.15 Elkészült a patentíves fej terve.

2011.12.05 Mivel a visszaégés probléma és a beadagoló egycsigás és nem találtam más megoldást, elhatároztam, hogy kétcsigásra építem át a beadagolást a biztonság miatt.

2011.12.15 Kétcsigás rendszer próba üzeme még a vályús fejjel. Új hajtóműves motor került be az alsó csigába. A 3 fázisú motorhoz indító kondi kellett a nagyobb indítónyomatékhoz. Először ez relével, később SSR-el lett megoldva 80mikrós kondival. A keretes nyelv kialakítás nem jó finom fporhoz, átmegy közötte, belesüpped.
 

2011.12.17 Új patentíves fej beüzemelése. Nyelves szabályzás maradt.

2011.12.18 Itt még csak vízhőfokra volt szabályozva, nem volt még kaszkád a szobára, de tervben volt. A fej jól működött szotyihéjjal.

2011.12.21 (tzscske) Kéményhuzat szabályozó kipróbálása. Jól működik...

2011.12.26 HALL detektoros forgás érzékelés az alsó csigára. Ha az alsó megszorul, akkor a felső nincs elindítva, így nem telhet fel az ejtőcső. A motor sem tud leégni, ha megszorulna.

2011.12.28 A fejre ki lett egészítve egy peremmel, hogy a fűrészpor ne essen ki elégetlenül belőle, amikor a nyelvvel feljebb lett állítva a szint, hogy a vizes fporból több égjen egyszerre és meglegyen a teljesítmény. Itt a szintet még kézzel kellett állítgatni a kívánt teljesítményhez...

2012.01.01 Az új fej megengedte, hogy a füst hőfokot fokozatosan csökkenteni lehessen, ezzel közeledett a mód a folyamatos (-an égő) módhoz. Azaz nem volt lángtartás üzem, illetve nem lépett bele a szabályzás normális üzemben. A folyamatos hőmérséklet kiszárította a kazánt. Itt derült ki, hogy a szakaszos üzem (legyen az teljes, vagy tűztartásos) miatt a visszahűlések közben kicsapódások jönnek létre, ami kátrányosodáshoz vezet.

2012.01.02 A nyelves szintszabályozáshoz analóg HALL megoldás volt tervezve. Azért lett volna jó, mert az eltérő fűtőértékű tüzelők más szintet követeltek meg azonos teljesítményhez a fejben. Ezzel lehetett volna a szinttel utánamenni, ha a program úgy érzékelte volna, hogy a hőfok nincs meg. Ebből nem lett semmi, de nem azért mert nem működött volna, oka veszett lett...

2012.01.03 Egy kitekintés keretében született egy cső alakú fej terv. Túl sok kérdőjel merült fel, mit pl. hogyan távozik el egy üvegesedésre hajlamos anyag hamuja. Nem lett kipróbálva, de érdekes lehet.

2012.01.10 Két hetes üzem után a nyelven lerakódások keletkeztek, alul, azért a szint csökkent. Tisztítást igényelt. Macera... :)

2012.01.11 Felmerült, hogy jobb lenne kisebb felületű égőfej, mert a minimum teljesítmény sok esetben több, mint kellene. Sajnos a csigacső átmérője nem engedi a kisebb patentívet, mert nem szűkülhet a járat (betömörödés).

2012.01.18 A nagy nap. Megszületett az elképzelés a füst/tűztér hőfokon alapuló szabályzási elvről.

2012.01.19 A program nyers verziója kipróbálásra került, működőképes.

2012.01.22 Finomítások, új feltételek kidolgozása. Jó lett...
Működés elve: Ha a hőfok nem emelkedik, annak ellenére, hogy a ventilátor maxon forog (beállított max érték) és a füst/tűztér hőfok a beállított alatt van 2 fokkal, akkor beadagol egy adagot (pl. 1sec). Ezután várakozik egy beállított szünet ideig (pl. 40..60sec) és újra vizsgál. Az adagot és a szünetet úgy kell belőni, hogy az a legnagyobb teljesítmény igényhez igazodjon. A többit a szabályzás megoldja. Az eredmény egy széles teljesítmény tartományban működő, anyagtól független mozgó alkatrészt nem tartalmazó biztonságos szabályzási mód lett. (az alapelven 2013.11.22.-n annyi módosítás lett elvégezve, hogy az eredeti "nem emelkedik a füsthőfok" feltétel a "csökken" feltételre lett váltva.) Nagyon szélsőséges anyagoknál (pl. nagyon könnyű, vagy nagyon vizes, esetleg sáros, kavicsos) módosítani kellett néha az adagon, vagy a szüneten, de máson nem. A módosítás szükségességét nem előzte meg hiba vagy leállás, csak látható volt, hogy nem éri el olyan könnyen a hőfokot a füst/tűztér, kicsit szenved stb. Ilyen nagyon ritkán fordult elő.

2012.01.31 Stadler7 beintegrálta az elvet a saját rendszerébe és neki is működik, gond nélkül elsőre.

2012.02.06 Mokuss84-nek rajzoltam egy lapos fejet, ami az alsó kazánajtón befér.

2012.02.16 Briki59 elkezdte építeni a beadagolóját, a patentíves tervek alapján.

2012.02.23 Szóba kerültek a PLC-k, amelyek alkalmasak lehetnek a vezérlési feladatra. Megfogalmazódott egy terv, hogy egy programot kellene írni, amit többek tudnának hasznosítani, legalább is a program fő részeire vonatkozóan, hogy abból kész szabályzót lehessen összerakni.

2012.02.23 rvautomatika ajánlotta azt a PLC-t amit végül sokan felhasználtak. Sokat segített a kezdeti lépéseknél is a fejlesztői környezet megismerésében.

2012.03.07 Peticilin feltűnt. Közösen dolgoztuk ki a programot az APB–12MGDL  PLC-re.

2012.08.22 Briki59 elkészült az égetővel. ABP PLC vezérli az elkészült programmal.

2012.09.19 Felmerült a kazánvédő szelep beépítése TSV-8 2"-os.

2012.10.03 Elkészült egy leírás az égetőről és felkerült egy webszerverre. (jelenleg: www.beadagolo.atw.hu)

2012.10.07 Mokuss84 elkészült az első égetőjével a lapos fejjel.

2012.10.08 Le lett festve mindent. :)

2012.10.12 Ismét felmerült a tökéletes égés, kontra jó égés alacsonyabb hőfokon dilemma. Röviden, más kazán kéne, hogy ki lehessen használni a magas hőmérsékleten való tökéletes égést, az meg drága, nem éri meg befektetni. Problémás lenne a kis teljesítmény igényű periódusok (ősz, tavasz) kiszolgálása is.

2012.10.14 "Tökéletes" kazán tervein való gondolkodás Freedomocskával.

2012.11.16 Szigetelt garázsajtó + kazán ajtóra 5cm hungarocell

2013.11.17 sipilaci is APB PLC-vel oldja meg a vezérlést a programmal.

2013.01.20 Mokuss84: Nyitható fej a nehéz szemcsék takarításához ötlet. Ez a megoldás lett felhasználva a hexa fejhez később...

2013.01.23 Megjelentek az első kémény gondok. Átázás jelei mutatkoznak.

2013.01.26 Próbálkozás a kémény béléscső elkerülése érdekében. Kutatás hőcserélős kondenzációs egységek után a füstben lévő víz kicsapatásához.

2013.02.08 Kipróbálásra került egy gyújtásszög vezérelt fordulatszám szabályozó, amit digitálisan lehet vezérelni soros vonalon keresztül. Ezzel lehet szabályozni az árnyékolt pólusú ~230V motorokkal szerelt befúvó ventilátorokat. (nem lett beépítve sokáig, mert a DC venti nagyon jól bírta. Csak 2019-es tél kezdetekor lett beépítve egy konyhai elszívó mókuskerekes ventilátorral. Jól működik.)

2013.04.13 A TVN.hu megszűntette az ingyenes tárhely szolgáltatást, ezért törölték a weblapom. Később új helyre került: www.beadagolo.atw.hu

2013.08.05 Kémény béléscső bekerült az átázott kémény miatt. 120*180-as saválló ovális cső 1.4541 anyagból (850 °C-ig jó).

2013.08.28 Kazánvédő szelep beépítésének tervezése. Feladat, hogy az előremenő lehessen 30fok alatti is akár, miközben a kazán ne menjen 55-60°C alá. A TSV-8 szelep 2"-os, képes gravitációsan is működni, az adatlap szerint. Nem volt tervben szivattyú beépítése (a szükségesség oka később derült ki, amire senki nem gondolhatott.). Felmerült az előremenő víz hőfokának mérési problémája, ami az áramlások miatt problémássá válik. A terv, hogy a kiskör hőmérsékletének változására lehet szabályozni. (kiskör a kazán kisköre a védőszeleppel, a nagykör a radiátorok felöli rész.)

2013.08.30 A PID szabályzásról elmélkedünk közösen...

2013.09.01 Ismét felmerült a szekunder levegő jótékony hatása a hatásfokra. Ebben némi vita kialakult, abban maradtunk, hogy ha lesz idő, ki lesz próbálva, de sok változást nem vártunk tőle.

2013.09.14 VTC szelep (TSV-8 55°C) beépítve.

2013.09.15 A VTC működik gravitációsan, de egy halom probléma merült fel, amiket korábban nem láttunk! Keringetőt kell betenni, de hogy miért, arra senki nem gondolhatott korábban. Emellett felmerült a kérdés, hogy mennyi energiát kell áldozni a kazán védelmére (a kiskör hőmérsékletének tartásához energia kell, ami akkor is szükséges, ha a radiátorok felé nem megy semmi belőle, azaz a VTC zárva van a nagykör felé). Tehát azért szükséges a keringető, mert az áramlás a kis körben lassan indul meg, majd amikor megindul, a szelepbe beömlik a hidegvíz, amitől rögtön lezár. Ezért a kiskör hőmérséklete nem folyamatosan változik, hanem lüktet. Ez a működés egy vegyes fűtésnél jó lenne, de a fokozatmentes szabályzáshoz nem, oda biztosítani kell a kiskör átlagos hőmérsékletének mérhetőségét, amit csak megfelelő sebességű áramlással lehet biztosítani a mérőponton.

2013.09.17 Bekerült a keringető a kiskörbe. Felfűtési szakaszban jónak tűnt, a radiátorok melegedtek, a kiskör hőmérséklete mérhetővé vált és fokozatosan változott. Beállt rendszer, már most látszott, hogy a veszteség nagyon kicsi, ami a kazánvédelemhez áldozni kell, elhanyagolható (ugyanazok a beadagolási idők állnak be, mint korbábban, hasonló időjárás mellett).

2013.09.20 És akkor jön a következő probléma. Miután pár nap alatt átmelegedett a lakás, a nagykörben a hőmérséklet csökkent, majd 30°C körül megállt az áramlás. Ezzel talán nem lett volna önmagában baj, de amikor újra elindult, akkor csak egy radiátorban kezdett keringeni a víz. Ha ez a radiátor le lett zárva, akkor véletlenszerűen egy másikban indult meg és hiába lett kinyitva újra az, amiben eddig keringett, a keringés nem indult meg újra, csak abban az egyben keringett, amelyikben megindult. (Minden idegszálam tiltakozott, mert már láttam, hogy ha ki szeretném használni a fej kis teljesítményre való képességét ősszel és tavasszal, akkor kénytelen leszek egy újabb keringetőt beépíteni a nagykörbe is, ami elosztja a kismennyiségű hőt egyenletesen a radiátorok között. Ezt előre képtelenség lett volna megjósolni, ez nagyon speciális fűtési mód...)

2013.09.21 A szivattyú meg lett rendelve. Közben a kazán a védőszelep miatti folyamatos magas hőmérséklet miatt kezdett kiszáradni, váltak le a régi öreg lerakódások, tisztult. Nagyobb hőfok igénykor a többi radiátor is beindult, nappal meg csak egyben maradt fenn az áramlás. Érdekes... :)

2013.09.22 Újabb feltétel került be a leállás detektálásba. Ha az alapjel folyamatosan csökken, akkor a füst/tűztér hőfoka is csal csökken, de ez azért van, mert az alapjelet követi. Ilyenkor előfordulhat, hogy 5 beadagolást követően a rendszer leállítja magát. A módosítás az volt, hogy ha az alapjel kisebb, mint a füsthőfok, akkor nullázza a beadagolásokat összegző számlálót, azaz nem enged leállni, ha a csökkenő alapjel hatására nem emelkedik a hőfok.

2013.09.22 Stinkydiver építi Janónak a következő APB PLC-s vezérlőt, majd még 2...

2013.09.25 Beépítésre került a második keringető szivattyú. Minden radiátor egyenletesen meleg, minden tökéletesen működik és lett egy új mérhető hőmérsékleti pont is, az előremenő vízhőfok, amire szabályozni lehet. Sajnos ez két szivattyút igényelt, de megérte.

2013.09.27 Sevjo fórumtárs is elkezdte összeszedni az alkatrészeket a PLC-s szabályzóhoz.

2013.10.04 Pepii fórumtárs jelentkezett egy kiváló ötlettel. A csigán keresztüli visszafüstölés elhárítására kevés levegőt vezetett az ejtőcsőbe. Az ötlet nagyon jó, mai napig használom. Érdemes egy csapot beletenni az odavezető csőbe, hogy be lehessen állítani szükséges levegőmennyiséget. Túl sok levegő aláégeti a fejet. Csapnak jól bevált a locsoló csövekhez használt műanyag csap (OBI).

2013.12.26 Megérkezett Mokuss84 karácsonyi ajándéka! :) A leghatékonyabb aprítékos kazán, a mai napig. Kondenzációs...

2014.01.02 Sevjo 2 hete a PLC-s szabályzóval fűt.

2014.02.01 Tisztítási üzemmód beillesztése. Aktiválva leállítja a ventilátort, nem módosít a PID-eken és nem adagol be...

2014.02.06 A patentíves fejben időnként felhalmozódott a sárral szennyezett fporból a kavics és a sár. Időnként tisztítani kell, de egyébként jól működik.

2014.02.16 Módosítva lett a fej levegőellátása. A sok föld lefedte a fűtőanyagot, ezért füst visszaáramlás volt a csigacsőben. Ebben a megoldásban a levegő a felső peremből jött, így kisebb esélyjel áramlik vissza a füst.

2014.02.17 A módosítás javított az égés minőségén a láncos fűrészpor esetében, ugyanannyi adag hosszabb ideig ég. Úgy tűnik eddig sok kiesett a fejből elégetlenül. Más fporral nem volt ilyen gond. A nedves fport nehezebb elégetni jól.  20%-al csökkent a fogyasztás

2014.02.18 Dzsudimano zseniális megoldása: A fejet egyben készíti el, ami nem férne be az alsó hamuzó ajtón keresztül, ezért a felsőn helyezi be és belülről dugja ki a csövet a hamuzó ajtón keresztül. Ez akkor jó, ha a fej nagy (teljesítmény) és nem készíthető el két darabból.

2014.02.22 Néhány terv készült, az égés egyenletességét és a levegő jobb ellátását kitűzve célul. Az irány a hexa fej felé mutat. Ezek nem készültek el.
 

2014.02.26 Gondok a 2014.02.16 fejjel: Belepotyog a furatokon a föld és a hamu a levegőjáratokba. A nehéz anyag a magas kereten nem tud kijutni...

2014.02.27 Módosítások a peremen: jó a fogyás, nem dugul el és a visszafüstölés megszűnni látszott. A hamu mennyisége is rendben van. Felmerült a furatokba bepotyogó anyag problémája.

2014.03.09 Probléma: Finom fűrészporra váltás után nem működött a peremes kivitel. Kezdett egyértelművé válni, hogy a fej geometriája nagyon fontos, ugyanolyan fontos, mint a levegőellátás minősége, iránya, elszennyezhetősége. A perem kúposra lett kalapálva, így több anyag maradt benne és nem esett le róla azonnal.

2014.03.11 A beadagolás időtartamával be lehetett lőni, hogy a földes láncos keményfa fpor és a finom lágyfa fpor is hatékonyan elégethető legyen a kúposra alakított peremen. A furatok elszennyeződés és a levegő iránya továbbra sem volt ideális, de működött.

2014.03.21 Új fej tervei formálódnak.

2014.04.09 A nagy pillanat. J Elkészült az új fej. A Hexa nevet kapta.

A levegő járatok szögben lefelé néznek, fedettek a belépő levegő furatok. Mokuss84 zsalus tisztító megoldása lett adaptálva. Az égőgallér levehető. Minden 4mm-es vaslemezből készült, kivéve a csiga végét támasztó vasrúd.  
A Hexa fej tökéletesen szuperál (2019.01.12). Bármilyen anyagot el lehet égetni benne, legfeljebb a beadagolás idejét (az adag mennyiségét) kell extrém anyagoknál módosítani pár tizeddel. 5 évig úgy égett, hogy volt, hogy ki sem kellett takarítani egy idény után, ha földmentes anyaggal ment (a földet alul a zsalun ki lehet ereszteni). A 2018 tele is úgy indult, ahogy leállt 2018 tavaszán…

2014.11.13 Feleségem beöntötte a spaklit a tartályba, elakadt. Üzemzavar!

2015.02.10 Sevjo 20% javulásról számolt be a nyelves beadagolás vezérléshez képest, a füsthőfokra szabályozott vezérléssel, aprítékkal fűtve, vályús rövid fejben.

2015.03.05 Kandalló üveg beszerelése a kazán ajtóba. Láthatóvá váltak a folyamatok, amik nyitott ajtónál nem voltak követhetőek a szabályzás bezavarása miatt.

2015.03.07 A látottak miatt a füstben lévő hőmérő át lett helyezve a tűztérbe. (A füst hőfoka lassan változott a tűztérhez képest, ezért késéssel történt meg a beadagolás. Ilyenkor a levegő feleslegesen hűtötte a teret. Beadagolás után füstölés is tapasztalható volt a túlzottan leégő anyag miatti nehezebb begyulladás miatt. Nagyon hasznos volt belelátni a tűztérbe!)

2015.03.13 10% körüli javulás mérhető. Füstölés a beadagolások után minimálisra csökkent.

2015.11.12 videó: http://indavideo.hu/video/Egofej

2016.01.30 Elkészül az új szita, mosógép dobból.

2017.11.30 Elérkezett az idő és megvalósult a szekunder pótlevegő ellátás kialakítása a fejben. 6 db 5mm belső furatú saválló cső került behegesztésre a gallérba. A szint fölé kb. 4-5cm-re emelkednek és befelé egy pontba néznek kicsit lefelé, de a szint fölé mutatva. A csövek nem lóghatnak be a tüzelő fölé, mert elakasztják az anyagot. Eredmény: Az anyag középen is jól ég, valamint amire nem lehetett számítani, széttöri az üvegesedésre hajlamos hamut, így teljesen el tud égni. Javulást olyan anyagoknál lehet látni, amik összeállnak csomókká (kukorica léha). A széteső csomók belseje is el tud égni.
 

2018.09.24 Le lett cserélve a DC ventilátor egy árnyékolt pólusú 230V-os ventilátorra. Vezérlést egy PIC-el felépített gyújtásszög vezérlésű áramkör adja. %-ban lehet beállítani a fordulatszámot soros porton keresztül (SPI).

Jelenlegi felépítés:


Totya3 kazán, kazánvédő szelep (55°C), két keringető szivattyú (kiskör, nagykör), nagy lemez radiátorok (dunaferr). Fej Hexa, kétcsigás beadagoló három motorral (alsócsiga, felsőcsiga, bolygató). A bolygató tárcsás, spirálrugó karos. A tartály ~170literes. A ventilátor 230V-os (árnyékolt pólusú motor) fokozatmentesen szabályozva. Új hamuajtó kialakítása a kazán alján oldalt. Vezérlés mikrovezérlős (PIC). A hőfok szabályozás hármas kaszkád megoldású (szoba hőfok kör megmondja, mekkora legyen a víz hőfoka, a víz köre megmondja, mennyi legyen a füst hőfoka és a füst köre beállítja a ventilátor fordulatát a megfelelő mértékben.) A beadagolás tűztér hőfok változására történik a „3” feltétel teljesülése esetén (hőfok csökken, SP alatt van 2fokkal, ventilátor maxon forog.) Leállítás feltétele a tüzelő elfogyása esetén, 5 beadagolás során nem emelkedik a hőmérséklet. Biztonsági feltételek: A felső csiga csak akkor indulhat, ha az alsó forog (HALL forgás érzékelő). Oltótartály a felső csigába vezetve. 90fokos kiskör esetén STOP.

Egyéb infók:
kínai szilárdtest relék olcsón
SSR ebay

 

Köszönet nyílvánítás:

Köszönetet szeretnék mondani minden fórumtársamnak, akik sokat segítettek! Azoknak is, akik eltűrték emberi valómat és elnézést kérek, ha valakit indokolatlanul megbántottam volna az elmúl 9 évben! Lassan családdá váltunk...

Köszönöm!

2019.01.14. @Totya3